Jaki gramofon do 1000 zł wybrać?

Dysponując budżetem w wysokości 1000 zł, mamy dość sporo możliwości, jeśli chodzi o zakup gramofonu. Możemy nabyć zarówno oryginalne, stare urządzenie korbowe, jego współczesną replikę, jak i nowoczesny gramofon elektryczny.

Oryginalny gramofon korbowy – co można kupić za 1000 zł?

Jeśli zdecydujemy się na stary gramofon korbowy, musimy mieć na uwadze, że odtworzymy na nim jedynie płyty szelakowe. Korzystanie z napędzanego sprężyną mechanizmu wymaga nieco zaangażowania – odsłuch trwa bardzo krótko, jak na współczesne standardy, a niemal po każdym trzeba wymienić stalową igłę. No i oczywiście nakręcić urządzenie przed kolejnym odsłuchem. Wysiłek włożony w odtworzenie płyty, rekompensuje jednak jej piękne, niepowtarzalne brzmienie.

Jeśli chcemy więc nabyć stary oryginał, dysponując 1000 zł, możemy pozwolić sobie na gramofon biurkowy lub walizkowy w dobrym stanie. Nie liczmy jednak na zakup najstarszych gramofonów tubowych w tej cenie, chyba, że zdecydujemy się na egzemplarz niesprawny i wymagający naprawy oraz oczyszczenia lub ewentualnego odrestaurowania.

Współczesna replika z tubą

W kwocie 1000 zł spokojnie zmieścimy się, jeśli zamiast oryginału z tubą, nabędziemy współczesną replikę, która sposobem działania i wyglądem nie odbiega od dawnego sprzętu. Mechanizm napędzany jest za pomocą sprężyny, dlatego mimo że współczesne, urządzenie nie wymaga zasilania energią elektryczną.

Warto jednak mieć na uwadze, że po pierwsze na takiej korbowej replice nie odtworzymy płyt innych niż szelakowe, a także, że jakość dźwięku w tego rodzaju sprzęcie pozostawia wiele do życzenia. Takie gramofony produkowane są głównie jako element dekoracyjny i tę funkcję pełnią doskonale.

Nowoczesny gramofon elektryczny

Budżet 1000 zł z pewnością wystarczy również na zakup elektrycznego gramofonu współczesnego. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania, poza rozkoszowaniem się analogowym dźwiękiem, jest również łatwość obsługi sprzętu.

Poza tym, w odróżnieniu od gramofonów korbowych, elektryczne odtwarzają płyty winylowe, zarówno duże, jak i małe. Wiele modeli (choć nie wszystkie, co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie), pozwala również na korzystanie z płyt szelakowych.