Wirtualna szachownica, czyli gry strategiczne czasu rzeczywistego. Warhammer 40000 Dawn of War antologia

Nietrudno zauważyć wciąż rosnący trend gier online: transmisje są wprost zalewane grami multiplayer, a w szczególności gry typu Battle Royal, np. Fortnite. W tego typu grach trzeba liczyć się ze sytuacjami wymagającymi szybkiego podejmowania decyzji, gdyż przeciwko nam grają inne osoby. Wymagane są tu umiejętności szybkiej i odpowiedniej reakcji na działania przeciwnika. To zmusza nas do logicznego i strategicznego myślenia – bez tego szybko zostaniemy pokonani. Oczywiście, nie wszystko przychodzi od razu – wiadomym jest, że nasze pierwsze gry będą dla nas znacznie trudniejsze niż następne, w końcu praktyka czyni mistrza. Istnieją jednak gry, które wymagają od nas stałego skupienia i pełnej koncentracji na grze, aby ulepszyć swój postęp i zdominować przeciwników. Poniżej przedstawimy dwie gry strategiczne czasu rzeczywistego, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie.

Warhammer – być dowódcą całej armii

To niewątpliwie jedna z najbardziej rozbudowanych i skomplikowanych gier typu RTS. Dostając do dyspozycji cała armię przeróżnych jednostek i oddziałów musimy pokierować nią ku zwycięstwu – wymaga to jednak niesamowicie szczegółowego skupienia na aktualnej sytuacji, gdyż w pewnym momencie jednostek, zarówno wrogich, jak i sojuszniczych, może być tak dużo, że znaczenie w podjęciu decyzji mogą mieć ułamki sekund. Do wyboru posiadamy bardzo dużą ras armii którymi gramy. Różnią się one umiejętnościami, wytrzymałością, zadawanymi obrażeniami i innymi parametrami. Rzecz jasna różnią się one też stopniem trudności w sterowaniu. Gra zezwala na rozgrywki multiplayer, ale też i singleplayer stawiając czoła komputerowi, który posiada niezwykle rozbudowaną sztuczną inteligencje, potrafiącą kooperować z innymi komputerami czyniąc ją trudną do pokonania. Warhammera możemy kupić w wersji pudełkowej, ceny jednak mogą się różnić w zależności od wydania, dla przykładu Warhammer 40000 Dawn of War Antologia dostępna jest w internecie za niecałe 50 zł.

League Of Legends, walka w mitycznym świecie

Tytuł znany pewnie większości z was: dwie strony konfliktu, bronione przez wieże i dzielne stworki oraz po pięciu potężnych bohaterów. Wcielając się w jednego z nich, dostajemy unikalny zestaw umiejętności i właściwości. Musimy je odpowiednio wykorzystać i przy pomocy odpowiednich przedmiotów zadać ostateczny cios przeciwnikowi na jednej z trzech linii, po czym zniszczyć główny budynek zwany Nexusem. W grze do wyboru posiadamy około 150 postaci, do każdej z nich możemy użyć różną kombinacje run dających spersonalizowane ulepszenia czyniące naszą postać jeszcze potężniejszą. Oczywiście w grze, na mapie, możemy spotkać jeszcze stwory neutralne, które po zabiciu dają specjalne ulepszenia i odpowiednią ilość złota na zakup przedmiotów. Pełną ich listę można znaleźć w internecie, a najlepiej – po prostu zagrać. Gra jest dostępna dla wszystkich za darmo – wystarczy odnaleźć stronę internetową, założyć konto i pobrać instalację dla naszego regionu.