Czy warto mieć dużego kota domowego?

Już od tysiącleci koty towarzyszą człowiekowi w życiowej wędrówce. Cenimy ten gatunek niezwykle wysoko, poświęcając naszym czworonożnym pupilom niezwykle dużo uwagi i czasu. Jeszcze niedawno prymat w naszych domach posiadały niewielki mruczki. Jednak ostatnimi czasy popularność zyskują koty niestandardowe, bo różniące się rozmiarem od typowych futrzaków. Duże koty domowe to obiekt westchnień każdego miłośnika tych zwierząt. Szczególnym uznaniem cieszą się przedstawiciele ras: savannah, ashera i chausie, które zachwycają nie tylko swoim nietypowym wyglądem, ale też usposobieniem.

Kot savannah

Trzy słowa, które najlepiej oddają istotę kota rasy savanna to: wysoki, szczupły, długonogi. Jest to prawdziwa supermodelka wśród kotów. Dziś nie jest on tak wielki jak kiedyś, jego przodkowie cieszyli się jeszcze większym rozmiarem. Ich umaszczenie może przybierać różne barwy, najczęściej jest jednak cętkowany. Zachwycają też jego duże, często zielone oczy. Oprócz wzrostu, duże i podniesione uszy wyróżniają go na tle innych kotów.

Kot ashera

O popularności i wyjątkowości tego kota świadczy między innymi fakt, że jest to najdroższy gatunek kota na świecie, cena nierzadko waha się w granicach kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Onieśmiela jego rozmiar. Stojąc na tylnych łapach, osiąga on nawet 120 centymetrów, a dorosły osobnik osiąga wagę nawet 15 kilogramów. Posiadają przy tym niezwykle smukłą sylwetkę i miękkie futro. To prawdziwa gratka dla pasjonatów kotów.

Kot chausie

Kot ten jest przeciętnie około dwa razy większy od zwykłego kota domowego. Ma długi ogon i nietypowy kolor sierści, który przykuwa uwagę obserwatora. Jest to jednak mało znana i nieco niedoceniana rasa. Przez to jego głównym środowiskiem życia nadal pozostaje dzika przestrzeń, jednak coraz więcej osób wyraża chęć udomowienia tej rasy. Pokazuje to, jak wielką popularnością cieszą się duże koty.

Posiadanie dużego kota w domu z pewnością nie przejdzie niedostrzeżone przez odwiedzających. Jest to nietypowe, ale bardzo ciekawe doświadczenie. Duże koty to wiele korzyści, nie tylko estetycznych. Z reguły olbrzymy są niezwykle przyjazne i spokojne, co czyni je doskonałymi towarzyszami człowieka.