Sposób na ekologiczną choinkę

Boże Narodzenie to ulubiony okres w roku wielu ludzi, kiedy to wszędzie pachnie piernikami, jak i igliwiem, bo to ten czas, gdy w domu pojawia się choinka. Wybiera się wtedy między tą pachnącą i obsypującą się żywą a sztuczną, którą wystarczy kupić raz, by mieć ją na dłużej. Coraz częściej jednak poszukuje się także ekologicznej, którą można wykonać w swoim domu. Jeżeli chodzi po głowie choinka w stylu ekologicznym, która mogłaby stanowić ozdobę domu na czas świąt, nie ma się czym przejmować – jej wykonanie jest bardzo proste, a taka choinka posłuży przez lata.

Historia zdobnej choinki

Pierwsze choinki strojone na Boże Narodzenie pojawiły się we francuskiej Alzacji, gdzie wstawiano drzewka do domów ozdabiano je elementami z papieru i jabłek, które miały nawiązywać do owocu z raju. Trochę później stały się popularne w Niemczech za sprawą Marcina Luthera.

Do Polski tradycja ta napłynęła ze strony zachodnich, protestanckich sąsiadów na przełomie XVIII i XIX wieku.

Własna i ekologiczna

Żeby stworzyć ekologiczną choinkę w domu, zacząć należy od spaceru do lasu czy parku i przygarnięciu dziesięciu różnej długości leżących na poszyciu gałęzi. Każdą gałąź należy przyciąć na końcach, tak by miała odpowiednią długość – od 90 centymetrów najdłuższa gałąź do 10 centymetrów najkrótsza.

Następnie każdy kawałek należy pomalować farbą akrylową za pomocą pędzelka. Pozostawić do zastygnięcia farby. Kolejny krok to związanie kolejnych gałęzi ze sobą za pomocą grubego sznurka – przy tej czynności potrzebne będą także nożyczki. Odstęp między kolejnymi gałęziami powinna wynosić około 20 centymetrów. Gałęzie powinny być obwiązane na obu końcach.

Na szczyt choinki warto przygotować także ekologiczną gwiazdę – do tego potrzebnych będzie pięć 20-centymetrowych patyków. Je także maluje się farbą akrylową, pozostawia do wyschnięcia, następnie układa na kształt pięcioramiennej gwiazdy i związuje za pomocą sznurka. By ten lepiej trzymał, można także użyć odrobiny kleju na gorąco.

Choinka w stylu ekologicznym stylu jest gotowa, teraz wystarczy ją wraz z gwiazdą zawiesić na ścianie – najlepiej na haczyku, który łatwo można zdemontować – i przyozdobić światełkami dla lepszego klimatu. Na końce gałęzi można przykleić szyszki oraz także zawiesić inne ozdoby.