Forsycje – odmiany i uprawa

Forsycje to popularne kwiaty, które są wspaniałą, wczesnowiosenną ozdobą polskich ogrodów. Malownicze ozdobne krzewy wykorzystywane są zarówno jako solitery, jak i żywopłoty. To rośliny wymagające nieco pracy, jednak ich malowniczy wygląd rekompensuje konieczność częstego podlewania i wykonywania różnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Odmiany forsycji

Na całym świecie występuje 13 odmian forsycji. W Polsce najczęściej sadzona jest forsycja pośrednia – dosyć duży krzew, który osiąga przeciętnie od 2 do 3 metrów wysokości, jednak odmiany karłowate dorastają zaledwie do 1-1,5 metra. Charakteryzuje się dosyć wczesnym kwitnięciem – już na przełomie marca i kwietnia może pokrywać się dużą ilości pięknych kwiatów o żółtym, lekko pomarańczowym lub złotym odcieniu. Nieco rzadziej w polskich ogrodach można spotkać forsycję koreańską, w tym ciekawą odmianę Roseum o pięknych, liliowo-różowych kwiatach i półkolistym, niewielkim pokroju. Coraz częściej za to wykorzystuje się także forsycję zieloną – niski krzew dorastający do wysokości 1 metra, który już od wczesnej wiosny stanowi wspaniałą ozdobę skalniaków i ogrodów żwirowych, zaś w marcu i kwietniu pokrywa się dużą ilością drobnych, kanarkowożółtych kwiatów.

Uprawa forsycji

Decydując się na uprawę forsycji powinniśmy zaktualizować nasze kalendarium prac ogrodniczych w marcu – to właśnie miesiąc, w którym wiele odmian rozpoczyna kwitnięcie, co może się wiązać z koniecznością częstszego podlewania i nawożenia krzewów. To także czas sadzenia młodych drzewek oraz przycinania uschniętych pędów w przypadku dorosłych, okazałych osobników. Forsycje niezbyt dobrze znoszą długotrwałe susze, dlatego należy zadbać o regularne, dosyć obfite podlewanie w trakcie najcieplejszych miesięcy w roku. Młode sadzonki najlepiej sadzić w miejscach o dużym lub umiarkowanym nasłonecznieniu – duża ilość promieni słonecznych gwarantuje bardziej zjawiskowe kwitnięcie. Forsycje preferują gleby żyzne i bogate w składniki odżywcze, lekko wilgotne i przepuszczalne. Krzewy należy sadzić w miejscach dosyć dobrze osłoniętych od wiatru – silne podmuchy mogą źle wpływać na pędy i kwiaty.