- Innowacyjne rozwiązania w zabezpieczaniu lakieru pojazdu
- Najlepsze gry z trybem multiplayer na PlayStation 5 – Przegląd tytułów, które warto znać
- Ikoniczne postacie, które zmieniły oblicze gier: Od klasyki po współczesność
- Kompleksowa wyprawka dla pierwszoklasisty – co powinna zawierać i jak wybrać odpowiednie zeszyty?
- Rola producentów opakowań w zrównoważonym rozwoju
Niezdrowe puszki
Jedzenie w puszce
Jedzenie w puszkach ma bardzo wiele zalet. Umożliwia długie przechowywanie jedzenia bez utraty wartości odżywczych, jest wygodne, łatwe w transporcie i dostępne w większości sklepów spożywczych. Jednak czy na pewno sięganie po produkty puszkowe jest zdrowe?
Metalowe czy gliniane?
Glin to jeden z głównych składników puszek używanych do przechowywania żywności, który wzbudza wątpliwości. Udowodnione jest, że pewne ilości tego pierwiastka mogą przenikać do jedzenia podczas długotrwałego kontaktu. W przypadku osób dorosłych, które nie mają problemu z nerkami 99% glin przyjętego drogą doustną zostaje wydalone wraz z moczem. Sytuacja wygląda znacznie inaczej w przypadku dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Te grupy mogą być bardziej podatne na szkodliwe działanie glin, ponieważ ich układ wydalniczy działa mniej efektywnie. Z badań naukowych wynika również, że duża zawartość soli w jedzeniu zwiększa przenikanie glinu do pożywienia. Dlatego wybierając jedzenie w puszce warto zwrócić uwagę właśnie na zawartość soli. Trzeba jednak pamiętać, że ilość glin na którą narażają nas metalowe opakowania jest dużo mniejsza niż nasza naturalna tolerancja na ten pierwiastek.
BPA
W celu ograniczenia przenikania glin do pożywienia do puszek dodaje się składnik potocznie zwany BPA. Przynosi on wiele korzyści technologicznych, ale budzi jeszcze większe kontrowersje co do wpływu na zdrowie niż glin. BPA swoją budową przypomina damski hormon płciowy (estrogen) przez co może wpływać na gospodarkę hormonalną. Z kolei wysokie stężenie BPA w moczu może mieć związek z cukrzycą typu drugiego, chorobami układu krążenia, czy problemami z płodnością.
Podsumowując
Nie istnieją badania, które jednoznacznie wykazywałyby negatywny wpływ małej ilości glinu i BPA na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jedzenie w puszkach nie powinno stanowić głównego elementu naszej diety między innymi ze względu na dużą ilość soli i innych konserwantów. Warto też na bieżąco śledzić wyniki badań naukowych, ponieważ zarówno BPA jak i glin wciąż są obiektami badań i nie wiemy o nich wszystkiego.