- Ikoniczne postacie, które zmieniły oblicze gier: Od klasyki po współczesność
- Kompleksowa wyprawka dla pierwszoklasisty – co powinna zawierać i jak wybrać odpowiednie zeszyty?
- Rola producentów opakowań w zrównoważonym rozwoju
- Najlepsze gry integracyjne dla dzieci: Pomysły na zabawę i rozwój
- Najlepsi doradcy kredytowi w Lublinie - gdzie ich znaleźć?
Jak zabić czas w podróży? Sudoku diagonalne
Podróże często są straszliwie czasochłonne. Dotarcie pociągiem z jednego końca Polski na drugi zajmować może przeszło 8h! To samo tyczy się dalekich podróży samolotem – może to trwać jeszcze dłużej. Czas ten może okazać się niezwykle nudny – owszem, warto czasem podziwiać widoki przez okno, poprzeglądać Facebooka czy surfować po sieci. Po czasie jednak nam to się nudzi. Wtedy w naszych głowach rodzi się pytanie: co robić resztę czasu? Cóż, jedną z opcji jest przespanie podróży, jednak nie dla każdego jest to osiągalne. Alternatywą jest zapewnienie sobie rozrywki, a jak wszyscy wiemy, najlepszą rozrywką są klasyczne rozwiązania takie jak: Sudoku, krzyżówki czy ksiązka. Poniżej krótko je opiszemy.
Krzyżówki
Cóż, jest to chyba najszerzej spotykana rozgrywka we wszelakiego typu czasopismach. W krzyżówce oczywiście chodzi o prawidłowe odgadywanie haseł, do których podpowiedzi zawarte są w rozpoczynających kwadratach. Nie wystarczy jednak prawidłowe odgadnięcie hasła – często zdarza się, że do danej podpowiedzi pasują dwa różne słowa i mogą być one pożądane w różnych synonimach – o tym informuje nas ilość wolnych kwadratów. Krzyżówki, ze względu na swoją popularność i prostą konstrukcję, cechują się ogromną różnorodnością haseł i rozwiązań. Przed podróżą warto wziąć ze sobą jakieś stare czasopisma, w których nie przeglądaliśmy krzyżówek, albo ewentualnie zakupić książeczkę z krzyżówkami, w której zazwyczaj jest ich bardzo dużo – dostępna jest ona zazwyczaj w każdym kiosku.
Sudoku
Kolejnym łamaczem mózgu jest gra Sudoku – zaraz po krzyżówkach druga najczęściej spotykana łamigłówka w czasopismach. Oczywiście Sudoku można też kupić w oddzielnej książeczce tak samo, jak krzyżówki, bądź samemu narysować sobie diagram np. w zeszycie. Zasady Sudoku są banalnie proste. Należy uzupełnić diagram tak, aby w każdym wierszu i kolumnie znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9. Bez odrobiny logicznego myślenia z pozoru łatwa rozgrywka może okazać się ciężka do rozwiązania. Sudoku posiada też swoje rodzaje: Sudoku klasyczne, Sudoku diagonalne i Sudoku nieregularne. W klasycznym obowiązują po prostu powyższe zasady. Sudoku diagonalne wymaga dodatkowo, aby zgodność cyfr występowała również po ukosie, zaś Sudoku nieregularne, jak sama nazwa wskazuje, diagram nie jest kwadratowy, zamiast tego może posiadać nieregularny kształt, jednak podstawowe zasady pozostają niezmienione.
Książka
Jeżeli jednak nie lubimy obciążać naszego mózgu, a wolimy raczej zatopić się w losach ulubionych bohaterów, to ta opcja jest najlepsza. Niezaprzeczalnie wybór jest tu największy i najbardziej zróżnicowany. Z odrobiną wyobraźni i zainteresowania, książka pozwoli nam wciągnąć się w fabułę, dzięki czemu tracimy poczucie czasu i podróż mija nam o wiele szybciej. Kwestią jest tylko jej wybór -to już zależy od Ciebie, czy lubisz kryminał, czy fantastykę, a może powieść historyczną. Grunt to dokładnie przejrzeć biblioteczkę domową lub udać się do miejskiej biblioteki w poszukiwaniu interesującej lektury. Polecam na podróż wybrać książkę kilkutomową – może się okazać, że jedna nam nie wystarczy.