Gry symulacyjno-strategiczne z początku lat XXI. Kurassic Park Operation Genesis (spolszczenie)

Chociaż nie szczycą one się wyborową grafiką, czyli taką, jaką posiadają dzisiejsze gry komputerowe, wcale nie oznacza to, że nie są one grywalne. Jest bowiem wręcz przeciwnie: przeglądając stare tytuły przypomniały mi się lata dzieciństwa i naszła mnie chęć na uprzątnięcie strychu i odnalezienie starych pudełek z grami. Gry takie jak Jurassic Park Operation Genesis czy Simcity 4 zapewniały pełne rozrywki godziny podczas chłodnych, zimowych wieczorów. Zapewne nie tylko mi te tytuły przypominają czasy bycia jeszcze młodym brzdącem. Poniżej krótko przypomnimy, na czym polegały te tytuły, a tym, co ich nie znają – wprowadzimy w klimat starych gier.

Jurrasic Park Operation Genesis, czyli jak zostać dyrektorem parku jurajskiego

Nie ukrywam, że z tą grą wiąże mi się najwięcej wspomnień – całe godziny spędzone, aby klienci w moim wirtualnym parku byli jak najbardziej zadowoleni. W tej grze naszym zadaniem jest zbudowanie parku od samych podstaw: budujemy ścieżki dla klientów, budki z jedzeniem, budki z upominkami, ubikacje i masa innych. Nie można też zapomnieć o najważniejszej atrakcji – dinozaury możemy wyhodować ze specjalnych budynków zwanych inkubatorami. Musimy je oczywiście ogrodzić – mogą one siać panikę albo. w najgorszym wypadku. zabić któregoś z naszych klientów. Gra pozwala nam na indywidualny wgląd w każdego klienta – widzimy jego potrzeby, obawy i poziom zachwycenia. W grze trzeba zadbać też o odpowiedni bilans pieniężny i bacznie obserwować prognozy pogody – może wystąpić tornado, które zdewastuje nasz park. W obecnej chwili, z powodu starej daty wydania, ciężko jest dostać Jurassic Park Operation Genesis, spolszczenie zaś łatwo jest znaleźć w internecie: znajduje się na stronie pastebin. com/, po ukośniku należy wpisać zgaxLQa9, po czym dany cały tekst skopiować i wkleić w pliku JurasicParkOperationGenesis/Data/GUI/Locales/Eng. txt.

SimCity 4 – stań się fatum swojego miasta

Tytuł pewnie każdemu znany. W tej grze tworzymy własne miasto budując różne wieżowce, pomniki, szpitale, posterunki policji itp., dając nam szerokie pole do popisu w zakresie projektowania miast. Nie brakuje oczywiście innych specjalnych narzędzi, jak np. kilka różnych katastrof, typu tornado, zamieszki, porwanie UFO i masa innych. Co ciekawe, w odróżnieniu od swoich poprzednich wersji, gracz tutaj może stworzyć powiązanie z sąsiednimi miastami sterowanymi przez komputer, dzięki czemu pojedynczy mieszkaniec może mieszkać w twoim mieście, a pracować np. w innym i vice versa. Użyteczną funkcją jest też spersonalizowany podgląd mieszkańców danej dzielnicy czy nawet ulicy, który pokazuje nam ich aktualne potrzeby, problemy, czy zadowolenie z władz miasta, dzięki czemu wiemy dokładniej co należy robić, aby życie w naszym mieście było jak najlepsze, a co za tym idzie – uzyskamy jak największe zyski. Interesująca jest też realistyczne działanie ruchu ulicznego – często zdarzają się korki, przez co np. policja ma utrudniony dojazd do rabowanego banku. SimCity 4 jest łatwo dostępna do kupienia w internecie – kupimy tam wersję pudełkową już od 8 zł.