Druga wojna światowa – jak wziąć w niej udział? The Heat of War

Rok 1945 należał do najbardziej triumfalnych w ludzkości – w końcu wtedy doszło do upragnionego przez wszystkich zakończenia wojny. Wprawdzie nie wprowadziło to od razu porządku na świecie, ale najgorszego już było koniec, dlatego z pozorów nie da się już wrócić do klimatu ciężkiej broni wojennej, eksperymentów szalonych naukowców, pola bitwy czy szyfrów enigmy. Okazuję się jednak, że w dobie gier komputerowych i wirtualnej rzeczywistości wszystko jest możliwe. Druga wojna światowa była podstawą dla niezliczonej ilości gier – już od początków gie komputerowych korzystano z tej tematyki z sukcesem. Szczególną popularnością cieszą się dzisiaj gry 3D, które oddają chociaż trochę rzeczywistej fizyki i dynamiki. Poniżej przedstawiamy trzy tytuły gier FPS, pozwalających na czynny udział w świecie wojennym.

The Heat of War

Jest to kontynuacja dość chłodno przyjętej gry World War II – Road to Berlin. Wcielamy się w niej, w trybie FPS, w amerykańskiego żołnierza biorącego udział w desancie na japońską wyspę Iwo Jima po 3-dniowym bombardowaniu jej z morza i powietrza. Jak mówią kartki historii bronił jej garnizon japoński, w którym było 22 tysięcy żołnierzy – właśnie w takiej sytuacji wkraczamy do bitwy, jako zwyczajny szeregowiec. Gra posiada tryb singleplayer i multiplayer. W trybie jednoosobowym możemy wziąć udział w kampanii składającej się z dziesięciu misji. Twórcy The Heat of War zadbali o szczegółowość broni jakiej możemy użyć, starannie odzwierciedlając dostępny ówcześnie arsenał wojenny. Przez większość misji przechodzimy samotnie, a same misje są mocno zróżnicowane, zapewniam was jednak, że po drodze będziecie musieli stawić czoła uzbrojonym aż po zęby żołnierzom japońskim. Grę możemy kupić w wersji pudełkowej już od 10 zł.

Call of Duty: WWII

Kolejna gra z cyklu Call of Duty, jak sama nazwa wskazuje, osadzająca nas w czasach drugiej wojny światowej. Gramy jako jeden z członków niewielkiego oddziału wchodzącego w skład słynnej pierwszej Dywizji Piechoty. Mając u boku kompanów, przechodzimy przez liczne misje walcząc w kluczowych bitwach, czy np. w obozach koncentracyjnych. Ciekawe jest też to, że fabuła opisuje również relacje między towarzyszami wojennymi. Oczywiście po drodze nie mogło zabraknąć licznych broni, projektowanych z dbałością o każdy szczegół, i mechaniki z nimi powiązanych. Gra dostępna jest na platformie Steam za 254, 80zł.

Wolfenstein: New Order

Weteranom pierwotnych gier komputerowych na pewno obiła się o uszy pierwsza część tytułu – nie bez powodu – New Order w staranny sposób wprowadza nas w świat wojny, ale też i okresu po niej. Wcielamy się w Blazkowicza, w czasach, gdzie nazistom przy użyciu dziwnej technologii udało się powalić na kolana wszystkie mocarstwa świata. Jako zagorzały przeciwnik nazistów, przy pomocy innych członków oporu, bohater robi wszystko, by obalić tyrańską władzę, po drodze napotykając licznych, w różnym stopniu uzbrojonych, przeciwników. Jak w powyższych tytułach twórcy zadbali o realizm graficzny i szczegółowość używanych broni. Intrygująca w tej grze jest fabuła, która pokazuje wewnętrzne odczucia głównego bohatera, jego zmęczenie wojną i wewnętrzne cierpienie, z powodu ciągłej, nierównej walki. Grę kupimy na platformie Steam za niecałe 90 zł.