- Ikoniczne postacie, które zmieniły oblicze gier: Od klasyki po współczesność
- Kompleksowa wyprawka dla pierwszoklasisty – co powinna zawierać i jak wybrać odpowiednie zeszyty?
- Rola producentów opakowań w zrównoważonym rozwoju
- Najlepsze gry integracyjne dla dzieci: Pomysły na zabawę i rozwój
- Najlepsi doradcy kredytowi w Lublinie - gdzie ich znaleźć?
Sudoku i jego rodzaje. Sudoku nieregularne
Stara, ale dalej modna i aktualna, japońska gra. Grubo ponad sześć tryliardów (!) możliwych, prawidłowych plansz oraz wiele możliwych technik ich rozwiązania – tym właśnie jest Sudoku. Gra może nieposiadająca takiej popularności co kiedyś, dalej jednak łatwo ją znaleźć w gazecie, czy nawet na markecie z aplikacjami na telefon, bo Sudoku, w przeciwieństwie do dzisiejszych gier, w których aż kipi brutalnością i niepoprawnością polityczną, nie wymaga od gracza określonego wieku, a jedynie cierpliwości i umiejętności logicznego myślenia. Ciekawostką jest, że pierwsza gra przypominająca Sudoku wcale nie powstała w Japonii, a w Ameryce, wynaleziona przez Amerykanina Howarda Garnsa, jednak Sudoku, jakie znamy dzisiaj, po wielu przemianach, ostatecznie powstało w Japonii kilkanaście lat później. Sudoku, z pozoru monotonne i banalne, może dostarczyć godzinny trenującej umysł rozrywki. Co ciekawe Sudoku można podzielić na różne rodzaje, a mimo że wszystkie opierają się na podobnej zasadzie, to rozgrywka może się znacznie różnić.
Sudoku klasyczne
Co tu wiele mówić – większość z nas zna zasady tej łamigłówki. Diagram składający się z dziewięciu kwadratów, które z kolei dzielą się na kolejne, mniejsze kwadraciki, który należy wypełnić w taki sposób, aby w każdej kolumnie i wierszu występowało po jednej cyfrze od 1 do 9. Sudoku wypełniamy zaczynając z diagramem z kilkoma wpisanymi cyframi. Ciekawostką jest, że aby Sudoku posiadało jedno rozwiązanie, na początku muszą być wpisane co najmniej 17 cyfr – takich rozwiązań jest około pięćdziesięciu tysięcy. Łamigłówka jest o tyle problematyczna, iż wpisanie cyfry z początku może wydawać się prawidłowe, jednak w miarę dalszych postępów okazuje się, że nie będzie ona pasować w danym miejscu i należy zmienić cały układ cyfr.
Sudoku diagonalne
Ten rodzaj Sudoku bazuje na klasycznym – tutaj jednak cyfry muszą się zgadzać nie tylko w kolumnach i wierszach, ale także i po ukosie. Czyni to zadanie gracza znacznie trudniejszym, gdyż pozorna kolumnowo-wierszowa zgodność cyfr może okazać się ogólnie nieprawidłowa. Dla wprawionych graczy nie powinien jednak być to problem – szybko dostrzegą oni prawidłowy układ.
Sudoku nieregularne
Tutaj zasady też opierają się na Sudoku klasycznym, cyfry nadal nie mogą się powtórzyć, za to zmianie jednak ulega plansza. Zamiast ogólnego kształtu kwadratu całej planszy, tutaj kształt może być dowolny. Rzecz jasna na ten kształt składają się dalej pojedyncze kwadraciki, ale mogą one utworzyć przeróżne figury. Sudoku nieregularne jest już wskazane dla bardziej wymagających bądź szukających wrażeń lub po prostu znudzonych prostymi układami graczy.
Sudoku magnetyczne
Sudoku magnetyczne, z pozorów przypominające to klasyczne, nie różni się od niego zasadami z jednym wyjątkiem: zabronione jest stykanie się tych samych cyfr w narożnikach kwadratów. Podobnie jak w przypadku diagonalnego czyni to łamigłówkę znacznie trudniejszą do rozwiązania i wymagającą większego pokładu cierpliwości i logiki.