Jakie wartości BMI są nieprawidłowe?

Sporo osób, które nie mają ewidentnej nadwagi nie do końca wie czy masa ich ciała jest prawidłowa. Czasami wydaje się, że mamy kilka zbędnych kilogramów a w rzeczywistości okazuje się, że wskaźnik BMI pokazuje prawidłową wartość. Nie zawsze możemy wierzyć ocenie “na oko” najlepiej sprawdzić to wzorem matematycznym opracowanym przez Adolfa Queteleta.

Jakie są prawidłowe wartości wskaźnika masy ciała?

Dla kobiet wynik powyżej 40 to już III stopień otyłości, więc przy takiej wartości koniecznie trzeba podjąć decyzję o zmianie nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Wartość poniżej 16 to wygłodzenie, które zagraża życiu i zdrowiu. Często takie BMI dotyczy osób cierpiących na anoreksję.

Wskaźnik masy ciała świadczący o niedowadze jest równie niepokojący co nadwaga czy otyłość.

Niestety wiele osób dąży do upragnionej sylwetki za wszelką cenę, aż dochodzi do momentu, że organizm ulega kacheksji. Takie choroby jak anoreksja czy bulimia mogą dotykać osób w każdym wieku i zarówno kobiety jak i mężczyzn. Nie można bagatelizować problemu, ponieważ te choroby nieleczone prowadzą do wyniszczenia ciała. W związku z tym warto promować zdrowe odżywianie i racjonalną dietę i na pewno należy uświadamiać ludzi, że nie wolno się głodzić, aby schudnąć. Takie przeświadczenie niestety jeszcze jest obecne w naszym społeczeństwie, dlatego trzeba z nim skutecznie walczyć.

Masa ciała nie powinna wpływać na samoocenę.

Obecnie niemal wszystkie gwiazdy promują ruch ciałopozytywności, aby nastolatki, ale też kobiety starsze wiedziały, że kilka zbędnych kilogramów nie definiuje ich wartości. BMI powyżej normy nie jest czymś co powinno nas załamywać i sprawiać, że kobieta czuje się gorsza od innych. Wręcz przeciwnie wartość powyżej normy musi zmotywować do działania i podjęcia kroków w celu pozbycia się nadwagi, ale w racjonalny sposób. Ćwiczenia, picie odpowiednich ilości wody, prawidłowa ilośc snu, ograniczenie sytuacji stresowych i zmiana nawyków żywieniowych to podstawa, aby myśleć o osiągnięciu wymarzonej sylwetki.