Rezerwat Biała Woda- doskonałe miejsce na wypoczynek

Rezerwat Biała Woda znajduje się w Małych Pieninach. Jego początek sięga roku 1963. A został on utworzony, by chronić zespół skał z okresu jury i kredy oraz rzadkie gatunki roślin występujące na jego terenie.
Obecnie jest rzadko odwiedzanym miejscem przez turystów. Częściej wybierają oni Szczawnicę lub wspinaczkę na Trzy Korony. A przecież w rezerwacie przyrody Biała Woda można zobaczyć równie piękne widoki, które tam na nas czekają.

Co można zobaczyć w rezerwacie Biała Woda?

Przy samym wejściu do rezerwatu naszym oczom ukazuje się piękny widok na Czubatą Skałę. Patrząc 200 metrów dalej możemy zobaczyć kolejną okazałość, czyli Bazaltową Skałę. Dziś uznaje się ją za pomnik przyrody nieożywionej. Kilka metrów dalej znajdziemy się blisko Smolegowej Skały. To na niej porastają rzadkie rośliny wysokogórskie: konietlica alpejska, dębik ośmiopłatkowy i pępawa Jacquina.
Idąc dalej można zobaczyć Skałę Sfinksa lub Czerwoną Skałę, albo też Kornajowską Skałę. Skąd tyle nazw dla jednej bryły skalnej? Czerwona- od swojego zabarwienia, Sfinksa- ze względu na swój kształt oraz Kornajowska- dawniej istniało w tym miejscu osiedle Kornaje.
Oprócz różnorodnych skał można podziwiać również wodospady i piękne potoki.
Na terenie rezerwatu Biała Woda znajduje się wiele tabliczek informacyjnych, dzięki czemu nie umknie Ci ciekawe miejsce do zwiedzenia np. jaskinie.

Doskonałe miejsce na wypoczynek

To miejsce to doskonały wybór na rodzinny spacer czy rowerową przejażdżkę. Sprawdzi się również dla turystów, którzy mają mało wspólnego z terenami górskimi. Dla osób, które nie są przyzwyczajone do górskich wędrówek, trasa ta nie będzie problemem.
Co więcej, spacer z dziecięcym wózkiem również nie jest kłopotliwy, ponieważ ścieżki nie są strome, a szerokie i proste. Osoby, których kondycja nie pozwala na wzmożony wysiłek, często mogą skorzystać z ławeczek, by przysiąść i odpocząć. Można nawet urządzić sobie mały piknik.
Na terenie rezerwatu Biała Woda warto zwiedzić również bacówkę, w której można przyjrzeć się jak produkowany jest regionalny przysmak, czyli oscypek. Tamtejsi górale bardzo chętnie pokażą jak tworzony jest góralski specjał.

Rezerwat Biała Woda ostatnie takie miejsce w Pieninach, w którym można podziwiać piękne widoki, spróbować góralskich przysmaków czy, po prostu, odciąć się od codzienności i w pełni się zrelaksować.