Znaczenie ozonosfery

Znaczenie ozonosfery dla ziemi

–  można podsumować jednym zdaniem: odpowiada za odpowiednią temperaturę na ziemi która sprzyja rozwojowi wszystkiemu co żyje, mamy klimat umiarkowany do którego od tysięcy lat jesteśmy przyzwyczajeni.

Gdyby nie ozon klimat by się szybko zmienił stopniałyby lodowce, nie byłoby zimy, wszystko osychałoby i ziemia stałaby się jałowa i pustkowiem. Nic nie przetrwało by, chociaż niektóre gatunki mogłyby ewoluować jak to się dzieje teraz, bardzo ucierpiała by ludzkość i ciężko byłoby się przyzwyczaić do takich warunków atmosferycznych. Lodówce, które teraz są zaczęłyby szybciej topnieć, powstały by ogromne powodzie, zalania, podtopienia.
Część lądu znalazłaby się pod wodą, nie byłoby co jeść, z jednej strony paliło by nas słońce z drugiej atakowały by nas powodzie, niestety na takie coś nikt z nas nie jest gotowy, słyszymy o tym w telewizji ale każdy nie dopuszcza nawet myśli do siebie, że może to nas spotkać. Im więcej będziemy truć środowisko freonem to szybciej popsujemy nasz dom, nasza ziemię a ona jest piękna i mamy wszystko wystarczy o nią dbać.

Promienie UV dzielimy na trzy:

  • UV A
  • UV B
  • UV C

Przed promieniami C chroni nas całkowicie to znaczy nie dopuszcza ich w ogóle na ziemię a B i A dopuszcza trochę, ponieważ wszystko w dozwolonych dawkach jest potrzebne nawet lekkie promieniowanie dla ziemi.
Ludzie czasem korzystają z promieniu UV, podczas nswietleń czy nowo narodzone dziecko aby poziom bilirubiny spadł, istotne jest to żeby nie przesadzić.
Solaria też korzystają z UV i w niewielkim stopniu nic złego się nie dzieje.
Ziemia potrzebuje w małym stopniu tych dobrych UV do prawidłowego wzrostu roślin, drzew, zwierząt. Ozonosfera dla ziemi odgrywa dużą rolę bo dzięki temu wszystko rośnie i jest kolorowo wokół nas. Dla ziemi promienie które nie dochodzą czyli te najbardziej szkodliwe jest dobre, popatrzmy wiosna na liście i drzewa jak wszystko się budzi i rośnie, zieleń liści też jest zależna od promieni UV, które dają koloryt.