Rozrywka dla wielu osób: gry pc na 2 osoby podzielony ekran

Gry komputerowe zawsze oferowały interesujący i rozrywkowy sposób na spędzanie wolnego czasu. Obecnie nie są to już zwyczajne gry wideo z monotonnymi i podobnymi do siebie poziomami lecz dopracowane w każdym calu produkcje z niezwykłą grafiką, rozbudowaną i wielowątkową fabułą oraz zapewniające wiele godzin niezapomnianych przygód i mocnych wrażeń. Coraz częściej gry wykorzystują również elementy rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. Wiele gier oprócz tradycyjnej, pojedynczej rozgrywki oferuje również tryb multiplayer umożliwiający zabawę wielu użytkownikom. W ten sposób grać można ze znajomymi, przyjaciółmi lub zupełnie obcymi ludźmi, których łączy z nami wspólna pasja do gier. Aby grać z innymi, konieczne jest podłączenie do Internetu. W ostatnich latach coraz modniejszy staje się również tryb gry wieloosobowej za pomocą podzielonego ekranu. Sprawdźmy jak to wygląda oraz jakie gry pc na 2 osoby podzielony ekran umożliwiają tego typu rozrywkę.

Na czym to polega

Gra na podzielonym ekranie (tzw. split-screen) to opcja umożliwiająca rozrywkę dla dwóch lub więcej graczy (najczęściej maksymalnie czterech) równocześnie na jednym ekranie. Nie jest to zatem klasyczny tryb multiplayer ponieważ aby uczestniczyć w zabawie gracze nie łączą się tutaj za pomocą sieci lokalnej czy internetowej lecz grają przy pomocy jednego komputera lub jednej konsoli. Każdy z graczy widzi swoją rozgrywkę na takiej samej części ekranu. Tego typu opcję stosuje się najczęściej w grach wyścigowych, strzelankach oraz grach RPG.

Wykaz najpopularniejszych gier

Tryb split-screen pojawia się coraz częściej, szczególnie w nowych grach. Najbardziej popularne gry pc na 2 osoby podzielony ekran to: najnowsza, trzecia część serii Baldur’s Gate, Need for Speed Carbon, zremasterowany Tony Hawk’s Pro Skater (odświeżone zostały pierwsza i druga część), Divinity: Original Sin II, Hellpoint, DiRT 5, Call of Duty: Black Ops III, F1 2020, gra RPG Outward, Gears 5, Titan Quest, Forza Motorsport 7, WRC 8 czy Władca Pierścieni: Wojna na Północy a także większość gier z serii LEGO.