Łamigłówki i gry klasyczne – wiecznie żywa rozrywka. Program do rozwiązywania sudoku

Jedni mogą stwierdzić, że to zajęcia dla nudziarzy. Inni stwierdzą, że to domena starszych ludzi. Mnie jednak wydaje się, że jest to klasyka wśród gier – nie ma tu limitu wieku, wystarczy kartka i siła umysłu. Łamigłówki istnieją już od tysięcy lat, a sposobów na ich rozwiązanie, tak jak i możliwości kombinacji, jest mnóstwo. Niektóre z nich były jednoosobowe, inne dwuosobowe, a jeszcze inne nie miały ograniczenia ilości graczy. Poniżej przedstawimy przykłady klasycznych, najbardziej znanych gier i łamigłówek – w większość z nich na pewno kiedyś grałeś, lub o nich słyszałeś.

Sudoku – matematyczna łamigłówka

Nazwa pochodzi od sūji wa dokushin ni kagiru – „cyfry muszą być pojedyncze”. Bezapelacyjnie jedna z najbardziej znanych łamigłówek na świecie. Spotkać ją można w praktycznie większości czasopism, jako aplikację na telefon, czy nawet można samemu wymyślić sobie zagadkę w zeszycie. Zasadę rozwiązania Sudoku zna pewnie każdy: należy uzupełnić diagram tak, aby dla danej liczby wpisanej w pole, nie powtórzyła się ona w tym samym rzędzie i kolumnie. Diagram wyjściowo jest częściowo uzupełniony tak, aby gracz w sposób logiczny wypełnił wszystkie pola, jednocześnie spełniając powyższy warunek. Z pozoru banalne prawda? Okazuje się, że bez cierpliwości i umiejętności logicznego myślenia, łamigłówka może okazać się niemożliwa do rozwiązania. To zazwyczaj jednak tylko złudne wrażenie spowodowane natłokiem zirytowania z powodu braku pomysłu na wypełnienie diagramu. W takiej sytuacji, warto na chwilę odłożyć łamigłówkę na bok i chwilowo zająć się czym innym, aby oczyścić umysł. Jeżeli jednak naprawdę nie potrafimy znaleźć rozwiązania, możemy sprawdzić jak go wypełnić, przy pomocy rozwiązywacza Sudoku, który znajdziemy na różnych stronach w internecie – jest to program do rozwiązywania Sudoku. Po wpisaniu kilku liczb w diagram, rozwiąże on go w sposób natychmiastowy.

Kółko i krzyżyk – wspomnienie ze szkolnej ławki

Nauczyciel przy tablicy gada poważnie i monotonnie, atmosfera i brak jego uwagi pozwala na zaśnięcie – brzmi znajomo, prawda? Wtedy jednak kolega z ławki szturcha cię dając ołówek i narysowaną kratkę z krzyżykiem. Pogromca nudy na lekcjach – kółko i krzyżyk – to gra dwuosobowa zazwyczaj niezajmująca dużo czasu, ale dająca dużo frajdy. Zasada jest prosta – jak sama nazwa wskazuje, są dwa znaki – jeden gracz korzystając ze swojego znaku musi uzupełnić kratki tak, aby w pionie, poziomie lub po ukosie pojawił się jego znak 3 razy pod rząd. Gra jest prosta, lecz często się zdarza sytuacja, w której nikt nie wygrywa. Tradycyjnie gra się w nią na kartce papieru, jednak powstają aplikacje, które pozwalają w nią grać.

Statki – sposób na nudę

Nie potrzeba okrętu i pełnego morza, aby zatopić statek przeciwnika. Statki to gra na kartce papieru wymagająca dwóch graczy do gry, aczkolwiek da się też w więcej, jednak interakcja zawsze zachodzi między dwiema osobami. Polega na narysowaniu równego kwadratu o boku 10 kratek, oznaczeniu pół od A do J i od 1 do 10. Na tak narysowanym polu możemy narysować naszą flotę, pamiętając, że statki muszą mieć minimum kratkę odstępu od innych: 4 statki wielkości jednej kratki, 3 statki wielkości 2 kratek, 2 statki wielkości 3 kratek i jeden statek rozmiaru 4 kratek. Statki nie mogą być też rysowane po ukosie ani w dwóch różnych zwrotach – statek może być w całości albo w pionie, albo w poziomie. W grze każdy gracz ma turę po kolei. Wybiera pole (literę + liczbę), w które chce strzelić, jeżeli chybi, tura przechodzi do drugiego gracza, jeżeli jednak trafi w któryś statek, może kontynuować ostrzał do chybienia. Gra kończy się, gdy zostanie jeden gracz z jakimś statkiem.