Uprawa, suszenie oraz przechowywanie oregano.

Zioła od wielu lat, wykorzystywane były w kuchni, jako przyprawy, a nawet domowej roboty lekarstwa. Są skuteczne, pięknie pachną, smakują oraz równie dobrze się prezentują. Wiele osób, uprawia zioła ze względu na liście, inni zaś cenią sobie ich kwiaty, które stanowią niesamowitą ozdobę każdego ogrodu. Dziś pod lupę, weźmiemy oregano, które cieszy się dużą popularnością.

Uprawa i przechowywanie

Zio0ło te, jest bardzo cenione, ze względu na swoje właściwości lecznicze. Pomaga zwalczyć kaszel, ułatwia trawienie, wykazuje działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Niegdyś, robiono z niego olejek, który ułatwiał leczenie przeziębienia. To jednak nie koniec zalet. Zastosowanie znalazło również w kuchni. Podkreśla smak mięs i ryb, dań gotowanych, smażonych i pieczonych. Równie dobrze smakuje świeże, jak i suszone, dlatego można znaleźć go w każdej kuchni.
Oregano, jak większość ziół, można uprawiać w glebie oraz w doniczkach., Jest ziołem jednorocznym, lubiącym słoneczne stanowisko, oraz lekko wilgotne podłożę. Nadaje się do mrożenia, oraz suszenia. Najlepszą metodą suszenia ziół, jest skorzystanie z suszarki do grzybów. Zioła zbiera się w suche, słoneczne dni, najlepiej przed południem. Następnie kładzie zioła na specjalne sita, i suszy według wskazówek producenta.

Drugą metodą, jest suszenie w piekarniku. Należy robić to przy uchylonych drzwiczkach, a odpowiednia temperatura suszenia, to maksymalnie 35 stopni, by uniknąć utraty cennych właściwości. Jeśli obawiamy się, że w ten sposób zioła się przypalą, można zebrać je w bukiety, oraz zawiesić w suchym, zacienionym oraz przewiewnym miejscu. Po całkowitym wysuszeniu, niezależnie od metody, należy przełożyć je do szczelnych pojemników, w których nie stracą witamin.
Tak wysuszone zioła, przechowuje się w chłodnym, lecz suchym miejscu, w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Można je trzymać nawet przez cały rok, nie tracąc przy tym swojego smaku, aromatu, koloru oraz właściwości.

Uprawa ziół nie jest trudna, dlatego warto zadbać o to, by znalazły się one w ogrodzie.